O nás | Ekologické barvy | Přírodní nátěry

O Ekobarvy.cz

Jsme malá firma podporující širší užití přírodních materiálů pro povrchové úpravy vašich domovů, kanceláří, rekreačních objektů a podobných míst, které mají sloužit co nejpříjemnějšímu pobytu. Naším cílem je podpora těchto jednoduchých a důvěryhodných produktů jako plnohodnotné alternativy k současné masové produkci, která nám po několika desítkách let výroby stále přináší nová překvapení v podobě nově zjištěných negativních vlivů či rovnou přímé škodlivosti. Přírodní materiály naopak vnášejí do našich obydlí jednoduchost, zdraví a zaručenou kvalitu.
Rádi Vás přesvědčíme, že výrobky pocházející z přírodních surovin mohou kvalitativně konkurovat těm nejkvalitnějším syntetickým produktům a v oblasti zdravého bydlení je dalece předčí. Naší dlouhodobou vizí je nejenom nabídnout na českém trhu výrobky ze zemí s velkým náskokem v oblasti moderního a ekonomicky efektivního užití tradičních materiálů a postupů, ale také podpořit zahájení výroby u nás doma s použitím našich českých surovin, za pomoci místních odborníků, kteří preferují šetrné a účinné postupy.

Představíme Vám kvalitní přírodní ekologické nátěry s vysokou kvalitou a dlouhou trvanlivostí.

Tento trend je zřetelně patrný u našich západních sousedů a zaslouží si větší podporu i u nás.

Jsme dovozcem a distributorem německého výrobce přírodních nátěrových hmot LIVOS, s tradicí od roku 1974. LIVOS uvádí plné složení všech výrobků, u každého typu oleje, omítky nebo malby máte jistotu, že přesně víte z čeho se skládá. Přírodní olejové nátěry jsou ty nejlepší nátěrové hmoty pro ošetření dřevěných povrchů. 

Přírodní olejové nátěry jsou ty nejlepší nátěrové hmoty pro ošetření dřevěných povrchů.

Živý obsah z různých akcí můžete sledovat na http://www.facebook.com/prirodninatery

 

Proč použít olejové nátěry pro úpravu dřevěných povrchů?

  1. Jednoduchá aplikace – štětcem, válečkem, látkovým balem, houbičkou, nástřikem nebo máčením. Jakýkoliv způsob nanášení, který zajistí nasycení povrchu je vhodný, neboť přebytečný olej je vždy nutné setřít pro správný výsledný vzhled.

  2. Impregnace a napuštění – toto je způsob, jakým olej ochraňuje dřevěný povrch. Hluboké nasáknutí do pórů způsobí vodoodpudivost a chrání povrch i mechanickým vytvrzením. Vytvrzující olej zpevní vnější vrstvu dřevěného povrchu a tím zvýší její mechanickou odolnost. Životnost olejového nátěru je také delší než u syntetické varianty.

  3. Pružnost – vytvrzený olej je trvale pružný, navíc při aplikaci nevzniká lakový film. Tímto způsobem nátěr odolává i výrazným rozměrovým změnám dřevěných konstrukcí a neloupe se z povrchu.

  4. Prodyšnost – regulace vlhkosti, zejména v tradičních staveních je toto důležitý aspekt. Olejový nátěr tuto regulaci a prodyšnost zajistí. Oleje nechávají vzdušnou vlhkost prostupovat do dřevěné konstrukce a poté zase volně vycházet ven.

  5. Přirozený vzhled – přírodní olejový nátěr nijak nemění pocity z dřevěného povrchu. Dřevo zůstane tím, čím je po všech stránkách – vzhledové, pocitové, fyzikální. Bude se dále přirozeně vyvíjet, stárnout, patinovat.

  6. Zvýraznění struktury dřeva – přirozený vzhled dřeva je olejem zvýrazněn a prokreslen, což ocení každý milovník tohoto materiálu. Veškerá kresba, suky a přirozené nedokonalosti se olejem vyrýsují do vyššího kontrastu.

  7. Snadná údržba a obnova – každý nátěr je nutné udržovat a obnovovat. Toto platí dvojnásob pro dřevěné povrchy, navíc, pokud jsou vystaveny povětrnosti. Přírodní olejové nátěry jsou silné právě v této oblasti – jejich údržba a obnova je velice snadná. Příprava podkladu před udržovacím nátěrem spočívá převážně pouze v odstranění nečistot.

 

Jaký je vlastně mezi silnovrstvou a olejovou ochranou dřeva?

  1. Silnovrstvá lazura: v podstatě vytváří povlak překrývající dřevěný povrch a tím ochranné rozhraní mezi dřevem a okolním prostředím. Tím dojde k poměrně dlouhodobé ochraně konstrukce vystavené povětrnosti, neboť tento syntetický povlak má velmi dobrou odolnost. Ale jako každý nátěr degraduje – deštěm, dilatací dřeva, UV zářením, mechanickým namáháním. Jakmile se životnost blíží ke konci a nátěr je místně poškozen, je prakticky neopravitelný. V poškozených místech začíná docházet ke vnikání vlhkosti a degradaci dřeva. Oprava je možná pouze kompletním odstraněním celého nátěru, novou přípravou podkladu a aplikací celého systému nanovo.

  2. Olejovaný povrch: nevytvoří mezivrstvu mezi konstrukcí a prostředím, ale zlepší odolnost vnějších vrstev dřeva. Z toho vyplývá, že odolnost konstrukce je závislá na odolnosti samotného konstrukčního materiálu. U silně povětrnosti vystavených konstrukcí tedy musíme počítat sice s častější, ale o to jednodušší údržbou – povrch stačí očistit a aplikovat udržovací nátěr. Nevznikají místní poškození, kudy by vnikala vlhkost, byla by v konstrukci zadržována a způsobovala lokální degradaci.

 

Kdy použít nátěr převážně olejový a kdy voskový?

Co výrobce, to rozdílné složení a názvosloví produktů. Důležité je následující:

  1. Olej – v našem případě olej vytvrzující, vytváří polymerizovanou, trvale pružnou strukturu, která je nositelem pojivosti a houževnatosti nátěru. Vsakuje se hluboko do struktury dřeva.

  2. Vosk – rostlinného či živočišného původu. Živočišný vosk je většinou reprezentovaný voskem včelím, rostlinný karnaubským nebo pryšcovým (candelilla). Samotný vosk je v pastovité nebo tuhé formě, která se k samotné aplikaci na neupravené dřevo nijak nehodí. Je třeba jej buď rozpustit v ředidle nebo teplem. I tak se vosky nevsakují tak hluboko do struktury, zůstávají více na povrchu a vytvářejí jemný, saténový dojem. Velmi často se vosky míchají i mezi sebou, neboť samotný včelí je příliš měkký (snadno se špiní a opotřebovává), karnaubský zase tvrdý (praská). Na voskované ploše, pokud je vystavená dlouhodobému působení vody dochází ke vzniku bílých skvrn. Samotný vosk také nijak výrazně neprokresluje strukturu dřeva.

  3. Olej + vosk – z výše uvedených důvodů se nejčastěji používá kombinace olejů a vosků. Olej slouží jako nosič a pojivo, vosk pak ke zlepšení vlastností fyzikálních (vodoodpudivost) a mechanických (tvrdost, jemnost). Aplikace probíhá buď odděleně – nejdříve se provede napuštění olejem a v dalším kroku se povrch voskuje, nebo výrobkem obsahujícím vhodný poměr olejů a vosků k danému použití. Druhá varianta je rozšířenější a doporučená, neboť systém je už nastaven přímo od výrobce. Výrobek s vyšším obsahem měkkých vosků se použije k úpravě stěn a stropů, produkt, který více vytvrzuje a obsahuje jiné poměry vosků zase poslouží k ošetření podlah.

Název „Tvrdý vosk“ pak může označovat jak vosk ve formě tuhého leštidla tak také vytvrzující olej s vhodnou kombinací vosků. Vždy je potřeba číst technický list nebo konzultovat prodejce.